Január 22. Magyar Kultúra Napja

Kiemelt, Művelődési Központ

Helyszín

Művelődési Központ

 

Időpont

2025 január 22. szerda 18:00

 

Jegyvásárlás

ingyenes, de regisztrációhoz kötött

Regisztrálni lehet:

  • online – 0 Ft-os jegy „megvásárlásával” – IDE KATTINTVA (nincs kezelési költség és fizetéskor nem kell megadni bankkártya adatot, csak nevet/címet stb.)
  • személyesen a művelődési házban vagy a könyvtárban

MAGYAR KULTÚRA NAPJA

Az esemény plakátja INNEN LETÖLTHETŐ

Január 22-én, a magyar kultúra napján adjuk át a Dunaföldvár Kultúrájáért és az Év Mecénása Díjakat. Ezen a napon a díjátadó mellett csodás kulturális élmény ajándékozunk mindazoknak, akik Dunaföldvár kulturális életében meghatározó szerepet játszottak, segítségünkre voltak, anyagilag és szellemileg támogatták elképzeléseinket, programjainkat. A Dunaföldvár Kultúrájáért Díjat már tizenkilencedik alkalommal ítéli oda a Dunaföldvár Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma művészeknek, tanároknak vagy egyesületeknek.

Az Év Mecénása Díj fiatalabb és a Művelődési Központ adományozza olyan vállalkozóknak, akiknek önzetlen segítségnyújtása és elkötelezettsége nélkül a kulturális programok nem lehetnének színvonalasak és színesek. Ők azok, akik szerint a nyereséget nemcsak pénzben lehet kifejezni, hanem a szellem épülésével és a lélek nemesedésével is.

Január 22-én, hétfőn este 18 órakor tehát nemcsak a magyar kultúrát ünnepeljük, hanem mindazokat, akik részt vesznek benne: művészeket, kultúra-közvetítőket, mecénásokat, a médiát és a legfontosabb szereplőt, a nézőt, vagyis Önöket! Ajándékunk pedig nem más, mint Szabó Magda vallomása Nagyváradi Erzsébet színművész és Vasicsek János gitárművész előadásában.

Szabó Magda: Agyigó

Ki volt Szabó Magda? Író, költő, feleség? Ember volt, mint bárki más.

Küzdött, félt, harcolt, szeretett. Kimondta azt, amit mások nem mertek, vagy nem tehettek.  Életét végig kísérte a bizonytalanság. Támaszként, lelki társként állt mellette férje, Szobotka Tibor író, műfordító.

Talán meglepő, de Szabó Magdát, mint lírikust állítjuk középpontba. A Für Elise, a Megmaradt Szobotkának című kötetekből, illetve a Szüret című verseskötetből válogattunk, amelyekben különleges önvallomásokat és önelemzéseket oszt meg az olvasóival. Az előadás átöleli a teljes életművet: az 1. rész a gyermekkorról, a 2. a szerelemről és annak elvesztéséről szól.

Nagyváradi Erzsébet érzelmekben gazdag, drámai erejű alakítása és Vasicsek János zenéje és különleges hangja szinte misztikus erővel idézik meg a maga teljes emberi valóságában Szabó Magdát.

Szabó Magda írta Nagyváradi Erzsébetről:

„Nekem a világ csodája volt ez a lány!

Feszült kíváncsisággal ültem be a Régimódi történet próbáira, ám hamarosan eloszlattak a kételyeim. Erzsi már az első alkalommal megmutatta képességeit, színpadi érzékenységét. Ösztönösen intelligens színésztehetség, olyan madár ő, aki úgy született, hogy tud repülni.

Két ellentétes karaktert kellett megelevenítenie, megtette, mégpedig úgy, hogy ritka élményben részesített, ráismertem benne az anyámra!

Meg is szólítottam egyszer a folyosófordulóban:

– Édesanyám!

Rajta volt már a szerep, akár kézen a kesztyű.

Tisztelettel és felelősségtudattal gyakorolja a mesterségét, ha sikeres akkor is, észre sem vette, hogy időközben milyen népszerű lett.

Csupán hosszú pályát kívánhatok neki!”

Kedves Nézőink!

Eljött a tél és a Dunaföldvári Vár szabadtéri színpada után a Művelődési Központba várjuk mindazokat, akik szívesen járnak színházba és természetesen azokat is, akik most szeretnének megismerkedni a színpadi produkcióval.

Az élő színházi előadások varázsa a közvetlen interakcióban rejlik; a színészek és a nézők energiája összeolvad, ami egyedivé teszi az élményt. Reményeink szerint így lesz ez a Téli Színház előadásain is.

Pataki Dezső

igazgató